Припрема за интервју
Савети за припрему за интервју
Направи списак могућих питања са одговорима. Усредсреди се на она за која не би желела/желео да те питају и спреми добре одговоре. Погледај примере питања и могуће одговоре на нашем сајту, које ће ти сигурно помоћи да се добро припремиш и покажеш шта знаш.
Уговори саветодавни састанак са саветником за каријеру, а посебно ако ти је ово први интервју. Овим ћеш увидети ставке које можда ниси размотрила/размотрио као битне за интервју а добићеш и повратне информације којима ћеш ојачати свој наступ.
На дан интевјуа
Изглед и лична хигијена су врло важни фактори. Овде се не мисли на филмски изглед, већ на чист, уредан и свеж изглед, без претаране шминке, јаких парфема и са пристојном одећом (заборави на фармерке, дубоки деколте, шортс, високе потпетице, необријано лице и сл.).
Запамти , ако су те позвали на интервју, већ имаш 100 % шансе за добијеш тај посао! Зато прати свој циљ: УСПЕХ! Дођи 10–15 минута пре заказаног времена. Ако они касне, не показуј незадовољство.
Купи време и питај слободно да ти се појасни или понови питање ( или делови питања ) пре него што им пружиш одговор. Ако ти треба мало времена, замоли и за додатне секунде да размислиш. Уколико осетиш да је твој одговор био ван очекиваног или да ниси довољно изложила/изложио чињенице, питај чланове комисије „ Да ли је то одговор који сте тражили?“ или „ Желите ли да још боље појасним“?
Говор тела је гест који много открива. Да ли се чврсто рукујеш? Да ли гледаш право у очи саговорника? Да ли се осмехујеш приликом комуникације (у одговарајућим моментима, наравно)?
Твоја питања на крају интервју су једнако важна као и она која се теби постављају. Подразумева се да знаш све о компанији па нека твоја питања буду прогресивна, нпр. службена путовања у иностранство, могућност напредовања, могућност даљег усавршавања (академског и пословног) и сл. Никада не питај за плату!
Очекивана плата је често шкакљиво питање! Било би добро да у глави имаш већ одређену суму коју би волела/волео да зарађујеш. Ако те питају колику надокнаду очекујеш, а видиш да негодују са сумом, не паничи! Увек можеш да то образложиш тиме што ћеш им рећи да је то просечна плата дипломаца са истом квалификацијом али да си флексибилна/флексибилан по том питању.
Након интервјуа
Запамти да, ако не прођеш интервју, не значи да ти ниси одговарала/одговарао тој позицији већ да је други кандидат имао више искуства и већу спосбност да оствари бољи утисак да је он особа за тај посао.
Ако ниси успела/успео да прођеш интервју, позови компанију (или пошаљи и-мејл) и замоли за повратне информације зашто их ниси уверила/уверио да си добар избор за ту позицију. Тако ћеш сазнати шта је разлог, а и која су то поља на којима мораш да порадиш како би унапредила/унапредио твоје квалификације.
За више информација у вези са саветима за интервју погледај домаће и иностране веб странице:
- http://www.bestjobs.rs
- http://poslovi.infostud.com/info/saveti/172/Kako-se-izrazavati-na-intervjuu-za-posao/
- http://razvojkarijere.kg.ac.rs/studenti/biblioteka/brosure/intervju.pdf
- www.gradireland.com
- www.tcd.ie/careers
- www.dit.ie/careers
- www.prospects.ac.uk/careers.htm
- www.agcas.org.uk/
- www.careers4graduates.org/